Delhi Legislative Assembly Election

From ElectionsInfo.com
Jump to: navigation, search
HomeBrud.gifIndiaBrud.gifDelhiBrud.gifDelhi Legislative Assembly Election

The legislative assembly election in Delhi was held on December 4, 2013. Congress, Bharatiya Janata Party and Aam Aadmi Party are the major political parties contesting the elections. Newly former Aam Aadmi Party has made its electoral debut in Delhi.

  • BJP has crossed the half way mark in the Delhi legislative assembly election.
  • Aam Aadmi Party has expressed its joy over the performance so far
  • Anna Hazare also expressed his happiness over the performance of AAP.
  • Chief Minister Sheila Dikshit says she accepts election results with due respect

Brief Facts

  • Number of constituencies: 35

Results

Party Wins
BJP BJP 31
Congress Indian National Congress 8
Janata Dal (United) 1
Shiromani Akali Dal 1
Aam Aadmi Party Aam Aadmi Party 28
Independent 1

Assembly Constituencies

1. Nerela

Neel Daman Khatri of Bharatiya Janata Party won the election

2. Burari

Winner: Sanjeev Jha, Aam Aadmi Party

3. Timarpur

Winner: Harish Khanna, Aam Aadmi Party

4. Adarsh Nagar

Winner: Ram Kishan Singal, BJP

5. Badli

Winner: Devender Yadav, Indian National Congress

6. Rithala

Winner: Kulwant Rana, BJP

DMC-Ward No. 33 (Part) EB. No. 1 - 59, 115 -130, 359 - 411, 417, 419 - 423, 426, 432 and 435 – 438 DMC-Ward No. 34 (Part) EB. No. 179 DMC-Ward No. 35 (Part) E.B. No. 1 – 92 and 224 – 319

7. Bawana (SC)

Winner: Gugan Singh, BJP

DMC Ward No. 33 (Part) EB. No. 439-446 DMC-Ward No. 34 (Part) Kankar Khera village DMC-Ward No. 36 Sahibabad Daulat Pur (CT), Pehlad Pur Bangar (CT), Begum Pur (CT), Pooth Kalan (CT), Pansali and Barwala villages DMC-Ward No. 37 Bawana (CT), Nangal Thakran (CT), Pooth Khurd (CT), Darya Pur Kalan, Hareoli, Ochandi, Mungesh Pur, Katewara, Bazid Pur Thakran, Sultan Pur Dabas, Qutab Garh, Punjab Khor, Jat Khor, Salah Pur Majra, Budhan Pur and Chand Pur villages.

8. Mundka

Winner: Rambir Shokeen, Independent

DMC-Ward No. 38 (Part) Kanjhawala (CT), Karala, Mohammad Pur Majri, Madan Pur Dabas, Lad Pur, Chatesar, Jonti, Garhi Rindhala and Nizam Pur Rashid Pur villages. DMC-Ward No. 43 (Part) Nangloi Jat (CT)(Part) EB No. 1 - 39 DMC-Ward No. 44 Mundka (CT) Nangloi Jat (CT) (Part) EB No. 1 - 32 and 35 Quammruddin Nagar (CT) (Part) EB No. 1 - 3 and 14 -15 Gheora (CT), Rani Khera, Rasool Pur, Saoda and Nilothi villages DMC-Ward No. 48 (Part) Jaffar Pur alias Hiran Kudna village DMC-Ward No. 50 (Part) Tikri Kalan and Neel Wal villages.

9. Kirari

Winner: Anil Jha, BJP

DMC-Ward No. 38 (Part) Kirari Suleman Nagar (CT), Nithari and Mubarak Pur Dabas villages.

10.Sultan Pur Majra (SC)

Winner: Jai Kishan, Indian National Congress

DMC Ward No. 39 (Part) Sultan Pur Majra (CT) (Part) EB. No. 12-94 DMC-Ward No. 40 Sultan Pur Majra (CT) DMC-Ward No. 41 (Part) E.B. No. 1 – 60

11. Nangloi Jat

Winner: Manoj Kumar Shokeen, BJP

DMC-Ward No. 39 (Part) Ward No.39 (Urban) DMC-Ward No. 43 (Part) Ward No.43 (Urban) Nangloi Jat (CT) (Part) E.B. No. 40 - 186 DMC-Ward No. 44 (Part) Nangloi Jat (CT) (Part) E.B. No. 33 - 34 Quammruddin Nagar (CT) (Part) E.B. No. 4 – 13

12. Mangol Puri (SC)

Winner: Rakhi Birla, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 35 (Part) E.B. No. 93 – 223 and 320 DMC-Ward No. 39 (Part) Sultan Pur Majra (CT) (Part) EB. No. 1-11 DMC-Ward No. 41 (Part) E.B. No. 61 – 153 DMC-Ward No. 42 Ward No.42 (Urban)

13. Rohini

Winner: Rajesh Garg, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 33 (Part) E.B. No. 60-114, 131-358, 412- 416, 418, 424, 425, 427-431 and 433-434 DMC-Ward No. 34 (Part) E.B. No. 134 – 169

14. Shalimar Bagh

Winner: Bandana Kumari, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 31 Ward No.31 (Urban) DMC-Ward No. 32 Ward No.32 (Urban) DMC-Ward No. 34 (Part) E.B. No. 1 – 65

15. Shakur Basti

Winner: Satyendra Kumar Jain, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 26 Ward No.26 (Urban) DMC-Ward No. 30 Ward No.30 (Urban)

16. Tri Nagar

Winner: Nand Kishore Garg, BJP

DMC-Ward No. 27 Ward No. 27 (Urban) DMC-Ward No. 28 (Part) E.B. No. 1 – 53 and 108-121 DMC-Ward No. 29 Ward No. 29 (Urban)

17. Wazirpur

Winner: Dr Mahander Nagpal, BJP

DMC-Ward No. 28 (Part) E.B. No. 54-107 DMC-Ward No. 99 Ward No. 99 (Urban) DMC-Ward No. 100 Ward No.100 (Urban) DMC-Ward No. 105 (Part) E.B. No. 113 – 190

18. Model Town

Winner: Akhilesh Pati Tripathi, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 117 Ward No. 117 (Urban) DMC-Ward No. 118 (Part) E.B. No. 1 to 91& Special E.B. No. 701 – 704 and 801 - 803 DMC-Ward No. 119 Ward No. 119 (Urban)

19. Sadar Bazar

Winner: Som Dutt, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 120 Ward No. 120 (Urban) DMC-Ward No. 121 (Part) E.B. No. 37 - 72 and 111 - 115 DMC-Ward No. 122 Ward No. 122 (Urban) DMC-Ward No. 133 Ward No. 133 (Urban)

20. Chandni Chowk

Winner: Parlad Singh Sawhney, Indian National Congress

DMC-Ward No. 110 Ward No. 110 (Urban) DMC-Ward No. 113 Ward No. 113 (Urban) DMC-Ward No. 114 Ward No. 114 (Urban)

21. Matia Mahal

Winner: Shoaib Iqbal, JDU

DMC-Ward No. 1 (Part) E.B. No. 1-84 DMC-Ward No. 107 Ward No. 107 (Urban) DMC-Ward No. 108 (Part) E.B. No. 85 - 103 DMC-Ward No. 109 Ward No. 109 (Urban)

22. Ballimaran

Winner: Haroon Yusuf, Indian National Congress

DMC-Ward No. 112 Ward No. 112 (Urban) DMC-Ward No. 111 Ward No. 111 (Urban) DMC-Ward No. 131 Ward No. 131 (Urban)

23. Karol Bagh (SC)

Winner: Vishesh Ravi, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 108 (Part) E.B. No. 1 – 84 and 104 -105 DMC-Ward No. 129 (Part) E.B. 1-19, 45-79 and 82-88 DMC-Ward No. 130 Ward No. 130 (Urban) DMC-Ward No. 132 Ward No. 132 (Urban)

24. Patel Nagar (SC)

Winner: Veena Anand, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 125 (Part) E.B.1 - 83 and 100 - 126 DMC-Ward No. 126 (Part) EB No. 1 - 46 and 104 - 136 DMC-Ward No. 134 (Part) EB No. 1 – 127, 150 – 167 and 178 – 180

25. Moti Nagar

Winner: Subhash Sachdeva, BJP

DMC-Ward No. 123 Ward No. 123 (Urban) DMC-Ward No. 124 Ward No.124 (Urban) DMC-Ward No. 125 (Part) E.B. 84 - 99 Ward No.23 (Part) E.B. 86 - 110 DMC-Ward No. 134 (Part) EB No. 128 – 149 and 168 – 177

26. Madipur (SC)

Winner: Girish soni, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 23 (Part) E.B. No. 49 - 85 DMC-Ward No. 24 Ward No. 24 (Urban) DMC-Ward No. 25 Ward No. 25 (Urban)

27. Rajouri Garden

Winner: Manjinder Singh Sirsa, SAD

DMC-Ward No. 21 Ward No. 21 (Urban) DMC-Ward No. 22 (Part) E.B. No. 81 DMC-Ward No. 23 (Part) E.B. No. 1 - 48 DMC-Ward No. 45 Ward No.45 (Urban) DMC-Ward No. 46 (Part) E.B. No. 1 – 23

28. Hari Nagar

Winner: Jagdeep Singh, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 18 (Part) E.B. No. 1 – 43 and 93 - 142 DMC-Ward No. 19 (Part) E,B. No. 1-110 and 165-167 DMC-Ward No. 20 Ward No. 20 (Urban)

29. Tilak Nagar

Winner: Jarnail Singh, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 22 (Part) E.B. No. 1 - 80, 82 - 148 & Special E.B. No. 2901 DMC-Ward No. 46 (Part) E.B. No. 24 – 182

30. Janakpuri

Winner: Prof. Jagdish Mukhi, BJP

DMC-Ward No. 17 Ward No.17 (Urban) DMC-Ward No. 18 (Part) E.B. No. 44 - 92 DMC-Ward No. 19 (Part) E.B. No. 111-164 DMC-Ward No. 51 (Part) E.B. No. 1 – 76

31. Vikaspuri

Winner: Mahinder Yadav, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 47 Ward No.47 (Urban) and Hastsal (CT) DMC-Ward No. 48 (Part) Bapraula, Raja Pur Khurd, Bakkar Wala, Tilang Pur Kotla and Shafi Pur Ranhola villages.

32. Uttam Nagar

Winner: Pawan Sharma, BJP

DMC-Ward No. 48 (Part) Ward No. 48 (Urban)

33. Dwarka

Winner: Parduymn Rajput, BJP

DMC-Ward No. 51 (Part) E.B. No. 77 - 174 DMC-Ward No. 52 (Part) E.B. No. 61 - 75 and 95 – 257

34. Matiala

Winner: Gulab Singh, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 49 (Part) Dindar Pur, Kharkhari Nahar, Kharkhari Jatmal, Khera Dabar and Nangli Sakrawati villages. DMC-Ward No. 53 (Part) E.B. No. 1-86 & 132-217 Paprawat, Goela Khurd, Qutab Pur, Taj Pur Khurd, Rewla Kham Pur, Pindwala Kalan, Darya Pur Khurd, Sher Pur Deri, Kharkhari Rond, Daulat Pur, Pindwala Khurd, Goman Hera, Jhuljhuli, Sarang Pur, Ghalib Pur, Raota and Deorala villages. DMC-Ward No. 54 (Part) E.B. No. 225-229 DMC-Ward No. 55 (Part) Chhawala (CT) Hasan Pur, Kangan Heri, Raghu Pur, Badhosra, Nanak Heri, Jhatikra, Asalat Pur Khawad, Shikar Pur and Jain Pur villages.

35. Najafgarh

Winner: Ajeet Singh kharkhari, BJP

DMC-Ward No. 49 (Part) Ward No.49 (Urban) Roshan Pura alias Dichaon Khurd (CT) Khera village. DMC-Ward No. 50 (Part) Jharoda Kalan, Dichaon Kalan, Mitraon, Surakh Pur, Kair, Mundhela Khurd, Mundhela Kalan, Jaffar Pur Kalan, Surera, Ujwa, Samas Pur Khalsa, Baqar Garh, Isa Pur, Qazi Pur, Malik Pur zer-Najafgarh and Dhansa villages.

36. Bijwasan

Winner: Sat Prakash Rana, BJP

DMC-Ward No. 54 (Part) E.B. No. 1-76 DMC-Ward No. 55 (Part) Ward No. 55 (Urban) Sambhalka (CT), Kapas Hera (CT) and Salah Pur village. DMC-Ward No. 56 (Part) E.B. No. 1 - 41 Nangal Dewat (CT) and Malik Pur Kohi alias Rang Puri village.

37. Palam

Winner: Dharm Dev Solanki, BJP

DMC-Ward No. 52 (Part) E.B. No. 1 – 60 and 76 - 94 DMC-Ward No. 53 (Part) E.B. No. 87-131 DMC-Ward No. 54 (Part) E.B. No. 77 - 224, 230 - 237 & Special E.B. No. 1101 - 1102, 1501 – 1510 and 2701

38. Delhi Cantt

Winner: Surender Singh, Aam Aadmi Party

Delhi Cantt-Ward No 1 Delhi Cantt-Ward No 2 Delhi Cantt-Ward No 3 Delhi Cantt- Ward No 4 Delhi Cantt-Ward No 5 Delhi Cantt-Ward No 6 Delhi Cantt-Ward No 7 N.D.M.C. - Charge No. 9 (Part) E.B. No. 18 - 140, 301- 302 and 1201 – 1208

39. Rajinder Nagar

Winner: RP Singh, BJP

DMC-Ward No. 126 (Part) EB No.47 - 103 DMC-Ward No. 127 Ward No.127 (Urban) DMC-Ward No. 128 Ward No.128 (Urban) DMC-Ward No. 129 (Part) E.B. No. 20-44 and 80-81

40. New Delhi

Winner: Arvind Kejriwal, Aam Aadmi Party

N.D.M.C. - Charge No. 1 N.D.M.C. - Charge No. 2 N.D.M.C. - Charge No. 3 N.D.M.C. - Charge No. 4 N.D.M.C. - Charge No. 5 N.D.M.C. - Charge No. 6 N.D.M.C. - Charge No. 7 N.D.M.C. - Charge No. 8 N.D.M.C. - Charge No. 9 (Part) EB No. 1 – 17

41. Jangpura

Winner: Maninder Singh Dhir, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 1 (Part) E.B. No. 85-101 DMC-Ward No. 2 Ward No. 2 (Urban) DMC-Ward No. 5 (Part) E.B. No. 15-60 DMC-Ward No. 6 Ward No. 6 (Urban)

42. Kasturba Nagar

Winner: Madan Lal, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 3 Ward No.3 (Urban) DMC-Ward No. 4 Ward No.4 (Urban) DMC-Ward No. 5 (Part) E.B. No. 1-14 and 61-113 DMC-Ward No. 8 (Part) E.B. No. 1 - 5, 63 – 97 and 168

43. Malviya Nagar

Winner: Shri somnath bharti, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 11 (Part) E.B. No. 1 - 95 and 150 DMC-Ward No. 13 (Part) E.B. No. 17 - 106 DMC-Ward No. 14 Ward No. 14 (Urban)

44. R.K. Puram

Winner: Anil Kumar Sharma, BJP

DMC-Ward No. 13 (Part) E.B. No. 1 – 16 and 107 - 117 DMC-Ward No. 15 Ward No. 15 (Urban) DMC-Ward No. 16 Ward No. 16 (Urban) and Moradabad Pahari village.

45. Mehrauli

Winner: Parvesh Sahib Singh, BJP

DMC-Ward No. 55 (Part) Rajokri (CT) DMC-Ward No. 56 (Part) E.B. No. 42-129& Special EB. 2101-2102 and 3601-3603 Kusum Pur village. DMC-Ward No. 57 (Part) Ward No.57 (Urban) DMC-Ward No. 59 (Part) E.B. No. 1 - 4 and 71 – 93

46. Chhatarpur

Winner: Brahm Singh Tanwar, BJP

DMC-Ward No. 58 Sultan Pur(CT), Asola(CT), Bhati(CT),Jona Pur(CT) and Gadai Pur, Aya Nagar, Mandi, Raj Pur Khurd, Satberi, Shahur Pur, Chandan Hola, Fateh Pur Beri, Dera, Chattar Pur and Maidan Garhi villages. DMC-Ward No. 57 (Part) Saidul Azaib (CT) and Neb Sarai village DMC-Ward No. 56 (Part) Ghitorni (CT)

47. Deoli (SC)

Winner: Prakash, Aam Aadmi Party

Ward No. 60 Deoli (CT) Tigri (CT) DMC-Ward No. 62 (Part) E.B. No. 1 - 68 DMC-Ward No. 64 (A) Ward No. 64 (A) (Urban)

48. Ambedkar Nagar (SC)

Winner: Ashok Kumar, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 59 (Part) E.B. No. 5 - 70 and 94 - 140 DMC-Ward No. 61 Ward No. 61 (Urban) DMC-Ward No. 62 (Part) E.B. No. 69 – 133

49. Sangam Vihar

Winner: Dinesh Mohaniya, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 63 (Part) E.B. No. 1 - 51 DMC-Ward No. 64 (B) (Part) Ward No. 64 (B) (Urban)

50. Greater Kailash

Winner: Saurabh Bharadwaj, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 9 Ward No. 9 (Urban) DMC-Ward No. 11 (Part) E.B. No. 96 - 149 and 151 - 156 DMC-Ward No. 12 Ward No. 12 (Urban)

51. Kalkaji

Winner: Harmeet Singh, BJP

DMC-Ward No. 7 (Part) EB No. 1-7, 118-126 and 136-143 DMC-Ward No. 8 (Part) EB No. 6 - 62, 98 - 167, 169 and 170 DMC-Ward No. 10 Ward No. 10 (Urban) DMC-Ward No. 63 (Part) EB. No. 52-97 and 100-104

52. Tughlakabad

Winner: Ramesh Bidhuri, BJP

DMC-Ward No. 63 (Part) EB. No. 98-99, 105-148, 2801 and Pul Pehlad (CT) DMC-Ward No. 64 (B) (Part) Pul Pehlad (CT) DMC-Ward No. 66 Ward No. 66 (Urban)

53. Badarpur

Winner: Rambir Singh Bidhuri, BJP

DMC-Ward No. 65 (Part) EB No. 23 – 51 and 55 - 83 Molar Band (CT), Mithe Pur (CT), Jait Pur and Tajpul (CT).

54. Okhla

Winner: Asif Mohd Khan, Indian National Congress

DMC-Ward No. 7 (Part) EB No. 8-117, 127-135 and 144-201 DMC-Ward No. 65 (Part) EB.No. 1-22, 52 – 54, 84-118 and 3301-3304 Saidabad, Kotla Mahigiram and Aali villages.

55. Trilokpuri (SC)

Winner: Raju, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 67 (Part) Ward No. 67 (Urban) Dallo Pura (CT) and Chilla Saroda Bangar (CT) DMC-Ward No. 68 (Part) Dallo Pura (CT) (Part) E.B. No. 1 – 81

56. Kondli (SC)

Winner: Manoj Kumar, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 68 (Part) Kondli (CT) Dallo Pura (CT) (Part) E.B. No. 82 - 114 DMC-Ward No. 70 Ward No. 70 (Urban) Gharoli (CT) and Kondli (CT) DMC-Ward No. 72 (Part) Gharoli (CT)

57. Patparganj

Winner: Manish Sisodia, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 69 (Part) Ward No. 69 (Urban) Gharonda Neemka Bangar alias Patpar Ganj (CT) Samas Pur (Part) DMC-Ward No. 67 (Part) & 69 (Part) Chilla Saroda Khadar village. DMC-Ward No. 72 (Part) E.B. No. 5 - 172 and 201 – 216

58. Laxmi Nagar

Winner: Vinod Kuamr Binny, Aam Aadmi Party

DMC-Ward No. 71 Ward No. 71 (Urban) Samas Pur (Part) and Shakar Pur Baramad villages DMC-Ward No. 72 (Part) E.B. No. 173 - 200 DMC-Ward No. 74 Ward No. 74 (Urban)

59. Vishwas Nagar

Winner: Om Prakash Sharma, BJP

DMC-Ward No. 79 (Part) E.B. No. 33 - 180 DMC-Ward No. 80 Ward No. 80 (Urban)

60. Krishna Nagar

Winner: Harsh Vardhan, BJP

DMC-Ward No. 73 Ward No. 73 (Urban) DMC-Ward No. 77 (Part) E.B. No. 74-120 and 124-128 DMC-Ward No. 78 Ward No. 78 (Urban) DMC-Ward No. 79 (Part) E.B. No. 1 – 32

61. Gandhi Nagar

Winner: Arvinder Singh Lovely, Indian National Congress

DMC-Ward No. 75 Ward No.75 (Urban) DMC-Ward No. 76 Ward No.76 (Urban) DMC-Ward No. 77 (Part) E.B. No. 1-73 and 121-123 DMC-Ward No. 91 (Part) E.B.No. 1-33 and 144-147 DMC-Ward No. 92 (Part) E.B. No. 30 – 52

62. Shahdara

Winner: Jitender Singh Shunty, BJP

DMC-Ward No. 81 Ward No. 81 (Urban) DMC-Ward No. 82 Ward No. 82 (Urban) DMC-Ward No. 84 (Part) E.B. No. 1 - 47 and 111 – 121

63. Seemapuri (SC)

Winner: Dharmender Singh, Aam Aadmi Party

DMC- Ward No. 83 (Part) E.B.No. 1 – 162 and 199 - 200 DMC- Ward No. 84 (Part) E.B.No. 48 - 110 and 122 - 184 DMC- Ward No.85 (Part) Mandoli E.B.No. 25 - 91 and 150-151

64. Rohtas Nagar

Winner: Jitender kumar, BJP

DMC- Ward No.85 (Part) Mandoli E.B.No. 1 - 24 DMC- Ward No.87 Ward No. 87 (Urban) DMC- Ward No.88 Ward No. 88 (Urban) and Gokal Pur (CT) DMC- Ward No.89 (Part) EB 1 - 39 and 91 – 113

65. Seelam Pur

Winner: Chaudhary Mateen Ahmad, Indian National Congress

DMC- Ward No.91 (Part) E.B.No. 34 - 143 DMC- Ward No.92 (Part) E.B.No. 1 - 29 Jaffarabad (CT) DMC- Ward No.93 (Part) E.B. No. 85 - 129 DMC- Ward No.96 (Part) E.B. No. 1 – 66

66. Ghonda

Winner: Sahab singh chauhan, BJP

DMC- Ward No.93 (Part) E.B. No. 1 - 84 DMC- Ward No.94 Ward No. 94 (Urban) Garhi Mendu E.B. No. 1 DMC Ward No. 95 (Part) Garhi Mendu E.B. No. 2-3 EB.No. 51-115 Khanpur Dhani E.B. No. 507-509 DMC Ward No. 96 (Part) Khanpur Dhani E.B. No. 1-10 Gokulpur (CT) and Ziauddin Pur (CT)

67. Babarpur

Winner: Naresh gaur, Aam Aadmi Party

DMC- Ward No.89 (Part) E.B.No. 40 – 90, 114 – 127 and Jaffarabad (CT) DMC- Ward No.90 Ward No. 90 (Urban) Gokulpur (CT), Babarpur (CT) and Jaffarabad (CT) DMC- Ward No.96 (Part) E.B. No. 67 - 101 DMC- Ward No.95 (Part) E.B. No. 1 - 50 and 116-123

68. Gokalpur (SC)

Winner: Ranjeet singh, BJP

DMC-Ward No. 83 (Part) E.B. No. 163 - 198 DMC- Ward No.85 (Part) Mandoli E.B. No. 92 - 149 and 152-155 DMC-Ward No. 86 Ward No.86 (Urban) Karawal Nagar (CT), Jiwan Pur alias Johri Pur (CT), Ziauddin Pur (CT) and Gokal Pur (CT)

69. Mustafabad

Winner: Hasan Ahmed, Indian National Congress

DMC-Ward No. 97 (Part) Karwal Nagar (CT) EB.No.1-81, 83-89 and 94-135 DMC-Ward No. 98 Mustafabad (CT) and Ziauddin Pur (CT) DMC Ward No. 97(Pt), 98(Pt) Baqiabad EB.No.1-17

70. Karawal Nagar

Winner: Mohan Singh Bisht, BJP

DMC-Ward No. 97 (Part) Karawal Nagar (CT) (Part) EB. 82, 90-93 and 136-214 Sadat Pur Gujran (CT) Saba Pur Delhi, Saba Pur Shahdara, Sadat Pur Musalman villages. Khajoori khas (CT) and Mir Pur Turk (CT) DMC-Ward No. 104 (Part) Badar Pur Khadar, Pur Delhi and Pur Shahdara villages. DMC-Ward No. 95 (Part) Sadat Pur Gujran (CT) DMC-Ward No. 98 (Part) Dayal Pur (CT), Mir Pur Turk (CT) Tukhmir Pur, Bihari Pur and Sher Pur villages.

Exit Polls

Exit polls predicted a victory for the Bharatiya Janata Party. The polls predicted victory for BJP in 34 constituencies, while the incumbent Congress party is expected to win 20 seats. The Aam Aadmi Party is projected to make a strong debut with victory in 13 seats.

BJP Congress AAP Others
C-Voter 31 20 15 4
Today's Chanakya 29 10 31
AC Nielsen 37 16 15 2
India Today-ORG 41 20 6 3

Exit polls have also suggested victory for BJP in Chhattisgarh, Madhya Pradesh and Rajasthan.

Misc

Congress Vice-President Rahul Gandhi has casted his vote in the Delhi legislative assembly election. The Congress Vice-President arrived at the polling booth at 10:30am and stood in the queue for 32 minutes to cast his vote.